Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα και «Η Θεσσαλονίκη θυμάται»….

«Η Θεσσαλονίκη θυμάται»…. και οι μαθητές/τριες  της Ε΄ και Στ΄ τάξης του δημοτικού σχολείου Φλογητών αφουγκράζονται τις μνήμες της πόλης .

τις επόμενες γενιές τις τραγικές συνέπειες ενός πολέμου.

Μαθητές και δάσκαλοι περιηγηθήκαμε , ακούσαμε, γνωρίσαμε, συγκινηθήκαμε και όλοι μαζί αποτίσαμε φόρο τιμής.

Στην συνέχεια επισκεφτήκαμε το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα για να περιηγηθούμε στα αρχεία του και να γνωρίσουμε τους φαντάρους από όλον τον κόσμο που χάρισαν τη ζωή τους στον Α΄ παγκόσμιο πόλεμο (1914-1918).

Ταυτόχρονα  θυμηθήκαμε τις σημαντικότερες πτυχές του Μακεδονικού Αγώνα όπως παρουσιάζονται στο χώρο του Μουσείου.

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.