Μάιος 2022 archive

Η αλληλεγγύη δεν διδάσκεται αλλά καλλιεργείται!

Η αλληλεγγύη δε διδάσκεται αλλά καλλιεργείται, γι’ αυτό το λόγο οι μαθητές της Α’, Γ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας δεσμεύτηκαν, αφού πήραν τη συγκατάθεση των γονιών τους, να δώσουν λίγο φως στην καθημερινή ζωή ενός παιδιού από μια χώρα του αναπτυσσόμενου κόσμου. Οι εκπαιδευτικοί ανέλαβαν να επικοινωνήσουν με την Action Aid και …

Συνέχεια ανάγνωσης

Ασκήσεις Φωνημικής Επίγνωσης!

Καλλιέργεια Αναγνωστικής ικανότητας και Κατανόησης. Αντιστοίχιση εικόνας και κειμένου.

Τα παιδιά της Α τάξης εύχονται Χρονια Πολλά στις μανούλες τους!!

8 Μαϊου Γιορτή της Μητέρας. Τα παιδιά με πολλή αγάπη σχεδίασαν και ζωγράφισαν τον πίνακα “mother and twins” του ζωγράφου Klimt. Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες!

Το καλοκαίρι πλησιάζει και οι μαθητές του Τμήματος Ένταξης εξασκούνται στους υπολογισμούς με παγωτάκια!

Μαθαίνουμε τα επίθετα και τα διακρίνουμε απο τα ουσιαστικά.

Μετά απο πολύ καιρό πήγαμε την πρώτη μας εκδρομή! Αφορμή το πέταγμα του χαρταετού που έφτιαξαν ο δάσκαλος και οι μαθητές της Β τάξης. Καλή Καθαρά Δευτέρα!