Μάι 25 2015

Μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό

Η διευθύντρια του σχολείου μας με χαρά καλωσόρισε τα νήπια και τις δασκάλες τους στον αυλόγυρό μας.
Αφού τα ξεναγήσαμε στο χώρο συγκεντρωθήκαμε στην Α΄τάξη όπου έγινε μία πρώτη γνωριμία όλων των μαθητών μεταξύ τους. Γνώρισαν τα βιβλία καθώς και τα μαθήματα που θα διδαχθούν την επόμενη χρονιά.
Οι μαθητές της Α΄τάξης παρουσίασαν δραματοποιημένο το τραγούδι «οι δύο φίλοι» για να τονίσουν τη μεγάλη σημασία της φιλίας και της καλής συνεργασίας.
Στη συνέχεια ζωγραφίσαμε όλοι μαζί.Τους χαρίσαμε τις ζωγραφιές μας και κρατήσαμε τις δικές τους με σκοπό να τις αναρτήσουμε στην αρχή της νέας χρονιάς που θα τα υποδεχθούμε στο σχολείο.
Στο τέλος κεράστηκαν όλοι οι μαθητές και με χαρούμενη διάθεση αποχαιρετήσαμε τους μικρούς μας φίλους.