Μάι 17 2015

Teachers 4 Europe (Στ΄τάξη)

Σκοπός της δράσης με τίτλο «Με μια σημαία όλοι μαζί» θεωρείται η απόκτηση από τους μαθητές βασικών εννοιών και γνώσεων της κοινής ευρωπαϊκής πολιτικής και της αντίληψης τους ότι ανήκουμε σε μια μεγάλη οικογένεια στην οποία όλοι έχουμε υποχρεώσεις και δικαιώματα ,να μάθουμε τα μέλη αυτής της οικογένειας και των συμβόλων και τελικά να κατανοήσουμε ότι όλοι πρέπει να συνεργαζόμαστε για να πετύχουμε τους κοινούς στόχους αυτής της οικογένειας. Παραγγείλαμε και λάβαμε από το Europedirect  το βιβλίο ?Πάμε να εξερευνήσουμε την Ευρώπη? με σημαντικές πληροφορίες για το θέμα που αναλάβαμε να εκπονήσουμε αλλά και πολύτιμες γνώσεις για την Ευρώπη. Έτσι ξεκίνησε η γνωριμία  με την Ευρώπη μέσα από το παραπάνω βιβλίο βλέποντας τις χώρες με τις πρωτεύουσές τους και γνωρίζοντας πολλά θέματα σχετικά με το περιβάλλον, την ιστορία, τις γλώσσες.Η ενασχόληση με τις σημαίες των κρατών-μελών της Ε.Ε. είχε ως αποτέλεσμα να οδηγήσει τους μαθητές στην επαφή με τις χώρες της Ευρώπης καθώς και με τα σύμβολα τους και μέσα από αυτά τα τονιστούν οι αξίες της ελευθερίας, της ειρήνης, αλλά και της ισότητας της κάθε χώρας.