Μάι 05 2015

Το Δ2 εκπονεί δράσεις φιλίας, συνεργασίας και κατά της βίας ?. στην αγκαλιά της Ευρώπης!

Στα πλαίσια του προγράμματος Teachers 4 Europe οι μαθητές του Δ2 ξαναγνωρίστηκαν και συνεργάστηκαν εκ νέου μαθαίνοντας, αρχικά, για την έννοια της Ευρωπαϊκής Ένωσης και κατόπιν γνωρίζοντας για τα ανθρώπινα δικαιώματα και τα δικαιώματα των παιδιών, όπως αναφέρονται στα βιβλία και στην επίσημη ιστοσελίδα της Ε.Ε.
Παρακολούθησαν βίντεο, ταινίες, διάβασαν δικτυακά κώδικες δικαιωμάτων, έπαιξαν με δικτυακά παιχνίδια σχετικά με τα δικαιώματά τους, διάβασαν βιβλία, παραμύθια και άλλο υλικό με θέμα τη φιλία, την αποφυγή της βίας και του ρατσισμού.
Δημιούργησαν κατασκευές, ζωγραφιές, παζλ, αφίσες με συνθήματα, μπαλόνια και δέντρο φιλίας, παρήγαγαν υλικό μέσα από επιχειρήματα και συζητήσεις που ανέπτυξαν στις ομάδες τους και στόλισαν την τάξη τους με σκοπό να δείξουν και να παρακινήσουν τους μαθητές του σχολείου τους να ασπαστούν τις ιδέες της φιλίας, της συνεργασίας, την αποφυγή της βίας και του ρατσισμού, τόσο στο χώρο του σχολείου όσο και στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.
Και όλα αυτά εξηγώντας τους μέσα «?στην αγκαλιά της Ευρώπης»!!