Απρ 14 2015

ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Εκδρομή δημοτικού σχολείου Ν. Φλογητών-Ν. Πλαγίων στην Αθήνα
Διένειμαν έντυπα για «τη χαμένη Καρυάτιδα»
Εκπαιδευτική εκδρομή-εξόρμηση πραγματοποίησε το 12/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Νέων Φλογητών-Νέων Πλαγίων με σκοπό να δουν μαθητές και μαθήτριες από κοντά τα παγκοσμίου ενδιαφέροντος ιστορικά μνημεία της πρωτεύουσας. Συγκεκριμένα στην εκδρομή συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ δημοτικού με τους γονείς-κηδεμόνες τους και εκπαιδευτικοί. Πρώτος σταθμός ήταν ο αρχαιολογικός χώρος των Θερμοπυλών και το Κέντρο Ιστορικής Ενημέρωσης της περιοχής, όπου είχαν την ευκαιρία να μάθουν επιπλέον στοιχεία για τους Περσικούς πολέμους. Στη συνέχεια, αφού έφθασαν στην Αθήνα, βρέθηκαν στο κτίριο της Παλαιάς Βουλής όπου είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν μοναδικά κειμήλια της σύγχρονης ιστορίας. Στο μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη καμάρωσαν τους Ευζώνους και την αλλαγή φρουράς. Το κεντρικό ίσως τμήμα του ταξιδιού ήταν ο Ιερός βράχος της Ακρόπολης. Εκεί παιδιά, εκπαιδευτικοί και γονείς περιηγήθηκαν στον Παρθενώνα, το Ερέχθειο, μαθαίνοντας στην πράξη πλέον για τη μακραίωνη ιστορία της Ελλάδας. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το κορυφαίο και πλέον σύγχρονο μουσείο της Ευρώπης και ένα από τα πλέον διάσημα του κόσμου, το Μουσείο Ακρόπολης. Αφού περιηγήθηκαν στους χώρους του και ενημερώθηκαν για τα πλούσια και σημαντικότατα εκθέματα του, προχώρησαν σε μια πρωτοποριακή ενέργεια: στον προαύλιο χώρο του μουσείου διένειμαν έντυπο υλικό, το οποίο είχαν δημιουργήσει οι ίδιοι οι μαθητές της Ε? τάξης ,με την ιστορία της χαμένης Καρυάτιδας γραμμένο στα ελληνικά και στα αγγλικά, . Μαθητές και μαθήτριες διένειμαν τα φυλλάδια στους αλλοδαπούς επισκέπτες του Μουσείου μιλώντας αγγλικά , προσθέτοντας έτσι και τη δική τους φωνή στο αίτημα όλων των Ελλήνων για την επιστροφή των Μαρμάρων αυτών στην πατρίδα μας. Η έκπληξη και η χαρά των ξένων επισκεπτών της χώρας μας ήταν μεγάλη και συνεχάρηκαν τόσο τα παιδιά όσο και τους εκπαιδευτικούς τους.
Στο πλαίσιο της εκδρομής η αποστολή είχε την ευκαιρία να επισκεφθεί και άλλα αξιοθέατα της Αθήνας ενώ διασκέδασαν σε διάφορους χώρους. Παιδιά και γονείς αποχώρησαν από την Αθήνα έχοντας τις καλύτερες εντυπώσεις ενώ ικανοποιημένοι για την επιτυχία της εξόρμησης ήταν και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί.
Την ικανοποίηση της για τα αποτελέσματα της εκδρομής εξέφρασε η διευθύντρια του σχολείου Νεραντζούλα Τάπαλη υπενθυμίζοντας την αξία αυτών επισκέψεων για τα παιδιά. Η κ. Τάπαλη ανέφερε μεταξύ άλλων τα εξής:
«Τα ιστορικά μας μνημεία είναι η εθνική περιουσία και το καύχημα μας ως λαός. Μας υπενθυμίζουν την ιστορία μας και μας διδάσκουν για το μέλλον μας. Για να συνειδητοποιήσουμε όμως όλοι τη μοναδική αξία τους οφείλουμε να τα επισκεπτόμαστε και να τα γνωρίζουμε από κοντά. Κύριο ρόλο σε αυτή την κατεύθυνση έχουν οι εκπαιδευτικοί και το σχολείο. Η επίσκεψη αυτή σκοπό είχε να μεταδώσει στους μαθητές του σχολείου μας τη γνώση και την επαφή με τα πολιτιστικά επιτεύγματα του λαού μας. Οι θεωρητικές γνώσεις που αποκτήθηκαν από τους μαθητές στην τάξη μέσα από τα προγράμματα που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς ,έγιναν αφορμή για ένα ταξίδι στο χρόνο, όπου με τη δημιουργική φαντασία τους οι μαθητές προσπάθησαν να αναβιώσουν σκηνές και γεγονότα από τη ζωή του παρελθόντος, διαβάζοντας αποσπάσματα από τον «Επιτάφιο» του Περικλή όπως τον κατέγραψε ο Θουκιδίδης, αλλά και να ευαισθητοποιήσουν τους επισκέπτες του Μουσείου της Ακρόπολης μοιράζοντας φυλλάδια για τις Καρυάτιδες.
Ελπίζουμε να απόλαυσαν αυτό το ταξίδι στο παρελθόν αλλά και το παρόν και κυρίως να διαμόρφωσαν πιο ολοκληρωμένη άποψη για τον ελληνικό πολιτισμό και την αξία του καθώς και την ανάγκη να τον σέβονται και να τον προβάλλουν».
Στιγμιότυπα από την επίσκεψη και τη δράση μπορείτε να δείτε παρακάτω:

Εδώ μπορείτε να δείτε το έντυπο που ετοίμασαν και διένειμαν οι μαθητές έξω από το Μουσείο της Ακρόπολης.