Μαρ 10 2015

Ώρες Φιλαναγνωσίας για το Δ2

Η επίσκεψή μας στον πολυχώρο  Μεταίχμιο – Οξυγόνο, μας αποζημίωσε με ένα βιβλίο της Άλκης Ζέη «Η Αλίκη στη χώρα των μαρμάρων» το οποίο σχετίζεται άμεσα με το πρόγραμμα της τάξης μας «Γνωριμία με την Ακρόπολη». αυτό αποτέλεσε την ευκαιρία να το διαβάσουμε στην τάξη, να κάνουμε τις δραστηριότητές του και να μπει έτσι το μικρόβιο της φιλαναγνωσίας στους μαθητές του Δ2. Εκτός από τη σχολική μας βιβλιοθήκη, οι μαθητές έφεραν από την προσωπική τους συλλογή βιβλία τα οποία αλληλοδανείζονται μεταξύ τους και φτιάχνουν σιγά σιγά μια μικρή βιβλιοθήκη στην τάξη τους. Ο ενθουσιασμός τους αποτυπώνεται και στα στιγμιότυπα που ακολουθούν.