Φεβ 02 2015

Εορτασμός Τριών Ιεραρχών

Απολυτίκιο των Τριών Ιεραρχών
Τους τρεις μεγίστους φωστήρας, της Τρισηλίου Θεότητος, τους την οικουμένηνακτίσι, δογμάτων θείων πυρσεύσαντας? τους μελιρρύτους ποταμούς της σοφίας,τους την κτίσιν πάσαν θεογνωσίας νάμασι καταρδεύσαντας? Βασίλειον τον μέγα,και τον θεολόγον Γρηγόριον, συν τω κλεινώ Ιωάννη, τω την γλώτταν χρυσορρήμονι?πάντες οι των λόγων αυτών ερασταί, συνελθόντες ύμνοις τιμήσωμεν? αυτοί γαρ τηΤριάδι, υπέρ ημών αεί πρεσβεύουσιν.

Μετάφραση
Όλοι όσοι θαυμάζουμε τους λόγους των τριών μεγάλων Φωστήρων της
τρισυπόστατης θεότητας, δηλαδή το Μέγα Βασίλειο, το Γρηγόριο το θεολόγο καιτον ξακουστό Ιωάννη που το στόμα του έβγαζε χρυσάφι, ας τους τιμήσουμε μεύμνους. Γιατί αυτοί φώτισαν την οικουμένη με θείες διδασκαλίες. Γιατί σανποταμοί σοφίας πότισαν όλη την κτίση με τα άγια νερά της θεογνωσίας, και γιατίαυτοί μεσολαβούν και παρακαλούν πάντα την Αγία Τριάδα για μας.

Στιγμιότυπα από τον εορτασμό και τις εκδηλώσεις της 30ης Ιανουαρίου για τον εορτασμό των τριών Ιεραρχών στα διδακτήρια του σχολείου μας

Χρόνια πολλά σε όλους μαθητές και εκπαιδευτικούς που γιορτάζουν σήμερα!