Νοε 29 2014

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΣΤ? ΤΑΞΗΣ ΣΕ ΕΛΑΙΩΝΑ ?ΔΙΑΛΟΓΕΑ-ΕΛΑΙΟΤΡΙΒΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Στα πλαίσια του προγράμματος της Ευέλικτης Ζώνης οι μαθητές παρακολούθησαν και συμμετείχαν στην συγκομιδή ελιάς και στο κλάδεμα ,στον ελαιώνα του κ. Μπεχτσάκη Βασίλη στην Ν. Τένεδο. Τον ευχαριστούμε θερμά για την φιλοξενία ,την κ. Βασιλική και την κ. Άννα για την ξενάγηση και τις πολύτιμες πληροφορίες και συμβουλές τους, καθώς και την κ. Χριστίνα Μπεχτσάκη για όλη την οργάνωση.
Έπειτα παρακολουθήσαμε την διαλογή της ελιάς και καταλήξαμε στο Ελαιοτριβείο Σάββας στην Πορταριά όπου μαζί με την κ. Ελένη παρακολουθήσαμε όλο το ταξίδι της ελιάς ,την επεξεργασία της και την Παρασκευή του «χρυσού» λαδιού!
Επίσης επισκεφτήκαμε το Λαογραφικό Μουσείο και την προσφυγική κατοικία ώστε να αντλήσουμε πληροφορίες για το πρόγραμμα τοπικής ιστορίας που εκπονούμε.
Οι μαθητές ως μικροί αγρότες και εξερευνητές παρακολούθησαν και συμμετείχαν ενθουσιασμένοι αποκτώντας γνώσεις και εμπειρίες!!