Απρ 28 2017

Εγγραφές Α΄τάξης

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣΔ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν.ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

Φλογητά 28-04-2017
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΦΛΟΓΗΤΩΝ-Ν.ΠΛΑΓΙΩΝΒ.ΓεωργίουΤηλέφωνο – Φαξ: 2373031377

Πληροφορίες :Τάπαλη Νεραντζούλα

e-mail: mail@dim-flogit.chal.sch.gr

Ιστοσελίδα: dim-flogit.chal.sch.gr

ΠροςΤους γονείς των μαθητών που κατά το σχολικό έτος 2017-18 θα φοιτήσουν στην Α τάξη
                                  Εγγραφές μαθητών στην Α? τάξη

Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με το με αριθ. πρωτ. Φ.6/ΦΜ/66938/Δ1/24-04-2017 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας ,Έρευνας και Θρησκευμάτων για την εγγραφή των μαθητών στην Α? τάξη των δημοτικών σχολείων για το σχολικό έτος 2017-18 ισχύουν τα παρακάτω:

Οι εγγραφές των μαθητών θα πραγματοποιηθούν  από 2 έως και 19 Μαΐου  2017 και θα φοιτήσουν οι μαθητές /τριες που γεννήθηκαν από  1-1-2011 έως 31-12-2011.

Οι εγγραφές θα γίνονται στο  διδακτήριο των Φλογητών και  για την απρόσκοπτη λειτουργία της σχολικής μονάδας κατά τις παρακάτω ώρες:

Ώρες εγγραφών

Δευτέρα ?Τρίτη:   10:00 π.μ.-11:30 π.μ.

Τετάρτη: 10:00 π.μ. – 13:15 μ.μ.

Πέμπτη: 08:15 π.μ.-10:30 π.μ.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή

1)      Υπεύθυνη Δήλωση του γονέα/κηδεμόνα του μαθητή στην οποία θα αναγράφονται 1. το επώνυμο του μαθητή 2. το όνομα του μαθητή 3. το όνομα του πατέρα του μαθητή 4. το όνομα της μητέρας του μαθητή 5. η ημερομηνία γέννησης του μαθητή. Όλα τα παραπάνω ισχύουν για μαθητές που έχουν ελληνική υπηκοότητα.

Για την εγγραφή αλλοδαπού μαθητή ο γονέας/κηδεμόνας θα πρέπει να προσκομίσει πρόσφατο Πιστοποιητικό Γέννησης μεταφρασμένο από Έλληνα μεταφραστή. Σε περίπτωση που ο γονέας/κηδεμόνας αδυνατεί να προσκομίσει Πιστοποιητικό Γέννησης η εγγραφή δύναται να πραγματοποιηθεί με Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης.

2)      Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού για τον έλεγχο των εμβολίων.

3)      Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή συμπληρωμένο από παιδίατρο ή γενικό ιατρό.

4)       Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο θα φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

Η  Διευθύντρια

Τάπαλη Κ. Νεραντζούλα