Νοε 05 2016

Halloween 2016

Στο πλαίσιο της επαφής των μαθητών/τριών με το βρετανικό και αμερικανικό πολιτισμό και την εκπόνηση του πολιτιστικού μας προγράμματος που διεξάγεται στο μάθημα των Αγγλικων σύμφωνα με το ευρωπαϊκό προγραμμα σπουδών, τη Δευτέρα και Τριτη 31 &1/11/2016 γιορτάσαμε το Halloween στα διδακτήρια των Ν.Πλαγίων και Ν. Φλογητών αντίστοιχα, βιώνοντας το έθιμο. Πρόκειται για μια γιορτή που έχει τις ρίζες της στην κέλτικη και τη ρωμαϊκή παράδοση. Στην προσπάθεια μας να βιώσουμε τα ανάλογα ήθη και έθιμα, οι μαθητές /τριες όλων των τάξεων συμμετείχαν σε ποικίλες δραστηριότητες και παραδοσιακά παιχνιδια, με τους γονείς να κλέβουν την παράσταση με την προσφορα και προετοιμασία των ευφάνταστων, τρομαχτικων και νοστιμων εδεσμάτων τους. Σας ευχαριστούμε όλους πολύ για την ενεργή συμμετοχή σας στα πολιτιστικά δρώμενα που διεξάχθηκαν στα σχολεία μας.