Σεπ 24 2016

European Languages Day

Στα πλαίσια του εορτασμού της Ημέρας Ευρωπαϊκών Γλωσσών, που γιορτάζεται στις 26 Σεπτέμβρη κάθε χρόνο, όλες οι τάξεις των αγγλικών ενεπλάκησαν σε διάφορες δράσεις. Πιο συγκεκριμένα:

α) Οι μικρότεροι μαθητές των “Α, Β΄ και Γ” τάξεων, τραγούδησαν στα αγγλικά το «Hello» Super Simple Songs και έπαιξαν με τους ήχους των ζώων σε διάφορες γλώσσες.

β) Στους μαθητές των τμημάτων της  “Δ τάξης έγινε παρουσίαση ενός λογοτεχνικού βιβλίου, «Calm Down Boris» , μεταφρασμένο, οικείο σε πολλές ευρωπαϊκές γλώσσες και βραβευμένο ως το καλύτερο παιδικό βιβλίο 2006.

γ) Οι μαθητές των τμημάτων της Έ τάξης, αφού άκουσαν και μάθανε το «γεια» σε διάφορες ευρωπαϊκές γλώσσες, μας τραγούδησαν το »Hello to all the children of the world», κατασκευάζοντας στην συνέχεια τη δική τους αφίσα (European Languages Poster).

δ) Τέλος, οι μαθητές και των δύο τάξεων της ΄ΣΤ, σε συνεργασία και με την συνάδελφο καθηγήτρια  αγγλικών του ΄ΣΤ1 κυρία Παπαδοπούλου Σεβαστή, ασχολήθηκαν με ένα επιμορφωτικό κουίζ, σχετικά με τις Ευρωπαϊκές Γλώσσες, μελέτησαν παρόμοιους ιδιωματισμούς των διαφόρων χωρών και κατασκεύασαν την δική τους αφίσα (Idioms Around the World).

Επισυνάπτεται το υλικό που δουλεύτηκε και κατασκευάστηκε τις δύο τελευταίες εβδομάδες στα σχολεία μας και θα ολοκληρωθεί την προσεχή  Δευτέρα.

Μαρία Ράμμου (καθηγήτρια Αγγλικών)

IDIOMS OF THE WORLD.edited

EDL-QUIZ

EDL-animal-cards-all