Απρ 07 2016

Παρουσίαση Βιβλίου «Η Νεράιδα των Λουλουδιών και ο Δράκος»

?Αν έχεις έναν κήπο και μια βιβλιοθήκη, έχεις όλα όσα σου χρειάζονται? Κικέρων

Ο άνθρωπος άρχισε να αντιλαμβάνεται από πολύ νωρίς την επικοινωνία ως βασική ανάγκη δηλαδή τη διαδικασία ανταλλαγής σκέψεων, γνώσεων, ιδεών, απόψεων, μηνυμάτων και συναισθημάτων μεταξύ δύο ή περισσοτέρων μερών – ατόμων ή ομάδων.

Ο κυριότερος και ο πιο άμεσος τρόπος επικοινωνίας είναι ο λόγος. Υπάρχουν δύο μορφές λόγου, ο γραπτός και ο προφορικός. Η πιο σημαντική και ουσιαστική διαφορά μεταξύ του προφορικού και του γραπτού λόγου είναι ότι ο μεν προφορικός λόγος διαρκεί για ορισμένα λεπτά, ενώ ο γραπτός λόγος παραμένει για πάντα. Το βιβλίο αποτελεί τη βασικότερη κατηγορία έντυπου λόγου. Τα οφέλη του διαβάσματος είναι πολλαπλά και σε γενικές γραμμές γνωστά. Εκτός από τη γνώση, την επέκταση του λεξιλογίου μας και τη βελτίωση των δικών μας ικανοτήτων στο γραπτό λόγο, είναι παραδεκτό ότι το διάβασμα συμβάλλει στην πνευματική μας εγρήγορση, βελτιώνει τη μνήμη μας, μας ψυχαγωγεί, μας ηρεμεί και συμβάλλει στη μείωση του άγχους.

Συγκριτικά δε με την τηλεόραση, που δίνει προτεραιότητα στην εικόνα και στον ήχο για να περάσει το μήνυμα, το διάβασμα βοηθά στην αντικειμενική και ορθολογική χρήση του νου.

Γι? αυτό και εμείς σήμερα 1 Απριλίου 2016, με την αφορμή του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου στις 2 Απριλίου, ημέρα γενεθλίων του ξακουστού Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, καλέσαμε κοντά μας τη συγγραφέα κ.Μυλωνά Ζαφειρούλα, σχολική σύμβουλο της 16ης εκπαιδευτικής περιφέρειας Θεσσαλονίκης, για να μας παρουσιάσει το βιβλίο της «Η νεράιδα των λουλουδιών και ο δράκος»

SAM_20561

στα πλαίσια εκπόνησης σχολικών δραστηριοτήτων και προγραμμάτων καλλιέργειας της φιλαναγνωσίας συνεργαζόμενοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των σχολείων Φλογητών ? Ν.Πλαγίων, 3ου Δημοτικού Σχολείου Ν.Μουδανιών και Δημοτικού Σχολείου Παραλίας Διονυσίου με σύνθημα

« Ένα σχολείο για όλους? όλα τα σχολεία μαζί..!!!!»

Οι μαθητές απόλαυσαν την παρουσίαση, οι εκπαιδευτικοί έδωσαν ηχηρό μήνυμα συνεργασίας σχολείων και όλοι απόλαυσαν τη συνάντηση η οποία περιείχε εκτός της παρουσίασης του βιβλίου παράλληλες αθλητικές δράσεις ομαδικών παιχνιδιών που οργάνωσε ο εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής του Σχολείου μας κ.Κουτζούχας Γεώργιος.
Ευχαριστούμε θερμά την κ.Μυλωνά για τη βιωματική παρουσίαση του βιβλίου καθώς και τους εκπαιδευτικούς και τους Διευθυντές όλων των σχολικών μονάδων που συμμετείχαν στην εκδήλωση αυτή.Ευχαριστήριο