Μαρ 30 2016

25η Μαρτίου – Σχολική Γιορτή και Παρέλαση

Στις 24 Μαρτίου 2016 το σχολείο μας γιόρτασε την επανάσταση των Ελλήνων κατά του τουρκικού ζυγού και τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου.
Την ημέρα αυτή που διαλέχτηκε για να εξαγγελθεί στην ανθρωπότητα το μήνυμα της έλευσης του Θεανθρώπου, την ίδια μέρα, η ελευθερία έκανε τα πρώτα της αποφασιστικά βήματα για την επιστροφή της στην Ελλάδα. Δεν είναι τυχαίο αυτό το γεγονός.

Στις 25 Μαρτίου 1821 ξεκίνησε ο απελευθερωτικός αγώνας των υπόδουλων Ελλήνων, παρόλο που τον 19ο αιώνα κάθε άλλο παρά ευνοϊκές ήταν οι συνθήκες για οποιοδήποτε επαναστατικό κίνημα στην Ευρώπη. Ένας αγώνας ο οποίος προετοιμαζόταν επί δεκαετίες με πολύ σημαντική τη συμβολή των Ελλήνων λόγιων του εξωτερικού.

Οι Έλληνες αγωνιστές με μηδαμινά υλικά εφόδια αλλά πλημμυρισμένοι από το πάθος για την ελευθερία την ύψιστη αυτή αρετή και το αναφαίρετο δικαίωμα κάθε ανθρώπου ξεκινούν τον επαναστατικό αγώνα.

Η ελευθερία είναι αναμφισβήτητο και αναφαίρετο ανθρώπινο δικαίωμα. Είναι χρέος κάθε ανθρώπου να τη σέβεται και να την υπερασπίζεται. Διότι μόνο μέσα από ελεύθερους λαούς προάγεται η δημοκρατία και μόνο μέσα από στη δημοκρατία γεννιούνται ελεύθεροι άνθρωποι. Άνθρωποι που γνωρίζουν και προασπίζονται το δικαίωμα όλων στην ισότητα, την αξιοπρέπεια, τη δικαιοσύνη. Διότι «Όποιος Ελεύθερα συλλογάται, Συλλογάται καλά» όπως αναφέρει ο Ρήγας Φεραίος.

Ευχαριστούμε θερμά τους/τις εκπαιδευτικούς που συνέβαλαν για να αποδοθούν οι τιμές που αρμόζουν στους ήρωες του 1821 καθώς και τους πολιτιστικούς συλλόγους Φλογητών ?Ν.Πλαγίων για τις ενδυμασίες και τις φορεσιές που εμπιστεύθηκαν στους μαθητές του Σχολείου μας για την βιωματικότερη αναπαράσταση των θεατρικών δρώμενων που υλοποιήθηκαν.