Μαρ 09 2016

Επίσκεψη οδοντίατρου

Τη Δευτέρα 7 Μαρτίου 2016,στα πλαίσια του προγράμματος «Τρέφομαι σωστά-Διατροφή» που εκπονεί ο γυμναστής του σχολείου μας κ.Κουτζούχας Γιώργος με τους μαθητές των Ε? και ΣΤ? τάξεων, το σχολείο μας επισκέφθηκαν οι οδοντίατροι κ.Μπάμπαλας Πέτρος και κ.Κωνσταντινίδης Πέτρος, οι οποίοι μας έκαναν μια παρουσίαση σχετικά με την ανατομία και τα είδη των δοντιών, τις ασθένειες, το ρόλο της διατροφής, τους σωστούς τρόπους φροντίδας και το ρόλο του οδοντίατρου. Μας ενημέρωσαν, μας έδωσαν συμβουλές και δέχτηκαν τις ερωτήσεις μας. Μιλήσαμε για τους φίλους (προϊόντα στοματικής υγιεινής ? υγιεινές συνήθειες) και τους εχθρούς (παθήσεις ? ανθυγιεινές συνήθειες) των δοντιών μας. Πιο συγκεκριμένα οι οδοντίατροι επικεντρώθηκαν στο:

-να γνωρίσουν οι μαθητές τι υπάρχει μέσα στο στόμα τους και να εξοικειωθούν με τη μορφολογία των δοντιών.

-να κατανοήσουν τη σπουδαιότητα της στοματικής υγιεινής για την υγεία και την ομορφιά τους.

-να πληροφορηθούν για τα προϊόντα στοματικής υγιεινής που υπάρχουν και να μάθουν να φροντίζουν σωστά τα δόντια τους.

-να συνειδητοποιήσουν τη σχέση διατροφής ? στοματικής υγείας καθώς και τα προβλήματα που δημιουργούνται από την κατανάλωση ζάχαρης.

-να αντιληφθούν την ανάγκη της προληπτικής επίσκεψης στον οδοντίατρο.

Στιγμιότυπα από την επίσκεψη/ενημέρωση μπορείτε να δείτε στο βίντεο που ακολουθεί.