Φεβ 28 2016

Η ιστορία του Αlia (an anti bullying comic- ΣΤ1 )

Οι μαθητές του ΣΤ1 προσέγγισαν το θέμα του σωματικού εκφοβισμού μέσα από την ιστορία του Αlia,ενός αλλοδαπού μαθητή που δεν μιλάει καλά την γλώσσα της χώρας φιλοξενίας και ο οποίος, λόγω αυτής της διαφορετικότητας, γίνεται θύμα ενδοσχολικού εκφοβισμού. Μέσα από το σενάριο που έγραψαν στα Αγγλικά οι μαθητές προτείνουν λύση για την αντιμετώπιση αυτού του φαινομένου.Διαβάστε το κόμικ ,όπου πρωταγωνιστούν οι ίδιοι οι μαθητές, πατώντας επάνω στην εικόνα (flipbook)
screenshot1

ή επάνω στο  «click to play» (παρουσίαση)

[slideboom id=1403781&w=425&h=615]