Φεβ 07 2016

Εορτή Τριών Ιεραρχών – Απονομή Επαίνων – Κοπή Βασιλόπιτας

Το σχολείο μας τίμησε φέτος με ιδιαίτερο τρόπο τη γιορτή των Τριών Ιεραρχών, των πατέρων των γραμμάτων, την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2016.

Το πρωί οι μαθητές πραγματοποίησαν εκκλησιασμό στις 2 ενορίες με τη συνοδεία της σημαίας και στη συνέχεια έγινε εκδήλωση στο διδακτήριο των Ν.Πλαγίων όπου απονεμήθηκε έπαινος στους μαθητές που συμμετείχαν στο 9o διαγωνισμό της μαθηματικής εταιρίας «Παιχνίδι και Μαθηματικά» το σχολικό έτος 2014-15 και βραβεύτηκαν για τη βαθμολογία που πέτυχαν.

Στη συνέχεια η εκπαιδευτικός κ.Φωτσεινού Αναστασία παρουσίασε στους μαθητές την ομιλία της Μαλάλα, του νεαρού κοριτσιού, στις 12 Ιουλίου 2013, την ημέρα που γιόρταζε τα δέκατα έκτα γενέθλιά της, στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, που ακριβώς εννιά μήνες νωρίτερα είχε δεχτεί επίθεση από Ταλιμπάν, απλά και μόνο επειδή ήταν ένα κορίτσι, που διεκδικούσε το δικαίωμα της στη μόρφωση, κάνοντας την πρώτη της δημόσια εμφάνιση μετά το περιστατικό τηςmalala_hero_0
επίθεσης και η οποία στην ομιλία της δεν περιορίστηκε ν” αναφερθεί στην προσωπική της εμπειρία, αλλά έδωσε έμφαση στην μετ” επιτάσεως προβολή του κυρίαρχου στόχου της, δηλαδή στην προώθηση και κατοχύρωση του δικαιώματος όλων των παιδιών – χωρίς διακρίσεις – στην εκπαίδευση, αυτό που στο δυτικό κόσμο θεωρείται όχι απλά αυτονόητο, αλλά και αποτελεί αιτία για.. γκρίνιες από πολλά παιδιά, συνομήλικα της Μαλάλα, που δεν έχουν μάθει να εκτιμούν το πραγματικό νόημα της εκπαίδευσης και των δυνατοτήτων που αποκτούν μέσω αυτής, αντιμετωπίζοντας την ως «αγγαρεία».

«Ένα παιδί, ένας δάσκαλος, ένα μολύβι και ένα βιβλίο μπορούν ν” αλλάξουν τον κόσμο»

Η εκπαίδευση είναι η μόνη λύση. Πρώτα η εκπαίδευση, είπε, τονίζοντας την αξία της μάθησης.

Κατόπιν παρουσιάστηκε προβολή με εικόνες παιδιών ανά τον κόσμο και τον αγώνα που καθημερινά δίνουν για να μορφωθούν και να καταφέρουν να αλλάξουν τη ζωή τους και στη συνέχεια οι μαθητές των Ε” και ΣΤ” τάξεων εκφράστηκαν δημιουργικά με έργα ζωγραφικής και παραγωγή γραπτού λόγου με όσα τους εντυπωσίασαν από την παρουσίαση.

[slideboom id=1389541&w=425&h=370]

Επιπλέον οι μαθητές όλων των τάξεων έκοψαν με τους εκπαιδευτικούς τους βασιλόπιτα στις τάξεις και οι «τυχεροί» που κέρδισαν το φλουρί πήραν το δώρο τους που φυσικά δεν θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο παρά σχολικά είδη και βιβλία.

Τόσο την αγορά για τις βασιλόπιτες στις τάξεις όσο και τα δώρα των μαθητών προσέφεραν στο σχολείο οι σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων Φλογητών – Ν.Πλαγίων και τους ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά τους και τη χαρά που έδωσαν στους μαθητές.

Βασιλόπιτα έκοψαν και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.