Δεκ 20 2015

Ανταλλακτικό Παζάρι – Λήξη

Για ακόμη μία φορά το σχολείο μας ως κοινωνικός θεσμός επέδειξε την ευαισθησία του σε θέματα αλληλεγγύης και προσφοράς και όλοι μαζί εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς συνδράμαμε στην προσπάθεια που ξεκίνησε από το Ολοήμερο τμήμα και την υπεύθυνη εκπαιδευτικό κ.Ρακοβαλή Αγγελική.

Το «ανταλλακτικό παζάρι» που ξεκίνησε στις 14 Δεκεμβρίου και έληξε στις 18 Δεκεμβρίου 2015 υλοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία χάρη στην ευαισθητοποίηση και την προσφορά όλων. Προσφέρθηκαν είδη όπως
? Αντικείμενα που δεν χρειάζονταν πια σε κάποιους (βιβλία, παιχνίδια, CD, DVD, ρούχα και αξεσουάρ, διακοσμητικά κ.ά),
? Χειροποίητες κατασκευές, λικέρ, μαρμελάδες και ανταλλάχτηκαν με είδη πρώτης ανάγκης και μακράς διάρκειας, όπως:
– Τρόφιμα μακράς διάρκειας (ρύζι, λάδι, κονσέρβες, αλάτι, σάλτσες κ.ά)
– Απορρυπαντικά, χαρτικά, είδη προσωπικής υγιεινής κ.ά.
προκειμένου να δοθούν στο «Σώμα Πολιτών Υποστήριξης και Βοήθειας Δήμου Ν. Προποντίδας» ώστε να διατεθούν σε ευπαθείς ομάδες.

Έτσι την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου 2015 οι εθελόντριες από το «Σώμα Πολιτών Υποστήριξης και Βοήθειας Δήμου Ν. Προποντίδας» κ.Ζολλά Κορίνα, κ.Χατζηκυριάκου Αθανασία, κ.Αραμπατζή Ευαγγελία και κ.Ανανιάδου Φωτεινή προσήλθαν στο διδακτήριο των Φλογητών για να παραλάβουν τα είδη που είχαν συγκεντρωθεί. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τις εθελόντριες για τις δράσεις του σώματος και στη συνέχεια με χαρά μετέφεραν τα είδη για να φτάσουν στους συνανθρώπους μας και αποδεικνύοντας ότι η ομαδική υπευθυνότητα είναι χρέος και ευθύνη όλων και ότι η παιδεία και η εκπαίδευση είναι το καλύτερο εφόδιο για την πορεία μας προς την ολοκλήρωση ως άτομα.