Δεκ 17 2015

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο

Τη Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου, οι τάξεις Γ? και Δ? του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Εκεί οι μαθητές /-τριες των δύο τάξεων παρακολούθησαν με την παρουσία και την καθοδήγηση των ξεναγών το πρόγραμμα: «Οι Θεοί της Μουσειοχώρας». Ταξίδεψαν στο μακρινό παρελθόν της Μυθολογίας και εντυπωσιάστηκαν από τα ευρήματα παλαιότερων εποχών.
Στη συνέχεια επισκέφθηκαν τον Λευκό Πύργο, όπου γνώρισαν στοιχεία από την ιστορία της πόλης της Θεσσαλονίκης. Φωτογραφήθηκαν στον Λευκό Πύργο, στο Άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου και περπάτησαν στην όμορφη και ηλιόλουστη παραλία της πόλης.