Νοε 06 2015

Άσκηση Ετοιμότητας κατά των σεισμών 2015

Σεισμός – Η καλύτερη προστασία είναι η πρόληψη

Στα πλαίσια της πρόληψης σεισμών πραγματοποιήθηκε στις 19 Οκτωβρίου 2015 στο διδακτήριο των Φλογητών και στις 5 Νοεμβρίου 2015 στο διδακτήριο των Ν.Πλαγίων  άσκηση ετοιμότητας  κατά των σεισμών από τους μαθητές του Σχολείου μας. Οι μαθητές ενήργησαν σύμφωνα με τους σωστούς τρόπους διαχείρισης σεισμικών καταστάσεων, αφού είχαν ασκηθεί  κατάλληλα, σύμφωνα με τις οδηγίες που είχαν δοθεί κατά τις προηγούμενες ημέρες από τους εκπαιδευτικούς της σχολικής μας μονάδας, σύμφωνα με τις οδηγίες  του Ο.Α.Σ.Π.

Για καλύτερη ενημέρωση σας μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του στο www.oasp.gr

Σας αναφέρουμε ότι στη σχολική μας μονάδα έχει καταρτιστεί και έχει επικαιροποιηθεί εσωτερικός κανονισμός και μνημόνιο ενεργειών διαχείρισης σεισμικού κινδύνου, σύμφωνα με τις οδηγίες  του Ο.Α.Σ.Π.

Σας γνωστοποιούμε επίσης  ότι σε οποιαδήποτε συνθήκη έκτακτης ανάγκης, οι γονείς θα παραλαμβάνουν  τα παιδιά τους μόνο από το χώρο του Σχολείου.

Τα παιδιά θα βρίσκονται στο χώρο του Σχολείου για όση ώρα χρειαστεί με την επίβλεψη των εκπαιδευτικών.