Δεκέμβριος 2017 archive

ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ!!!

Οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου Φλογητών σας εύχονται : Χρόνια πολλά με υγεία και δημιουργικότητα για το 2018!!!!!

ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Οι μαθητές/τριες της Α΄ και Β’ τάξης με τη καθοδήγηση των δασκάλων τους, παρουσίασαν στη σχολική μας κοινότητα τη χριστουγεννιάτικη γιορτή. Μέσα από αφηγήσεις, θεατρικούς διαλόγους και τραγούδια ύμνησαν τη Θεία Γέννηση, τονίζοντας τη μεγάλη σημασία της αγάπης και της ελπίδας. Την ίδια μέρα ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων κέρασε μικρούς και μεγάλους θεατές της …

Συνέχεια ανάγνωσης

ΚΑΛΑΝΤΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ

Οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης με τη καθοδήγηση του μουσικού μας Κοσμίδη Χρήστου και της δασκάλας τους Μανταζή Αναστασίας τραγούδησαν κάλαντα από διάφορες περιοχές της χώρας μας στους συμμαθητές τους, στους δασκάλους/ες τους, στην πλατεία και τα μαγαζιά των Φλογητών.

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

Οι μαθητές/τριες της Γ΄,Δ΄,Ε΄ και Στ’ τάξης με τη βοήθεια των δασκάλων τους, και υπεύθυνη συντονίστρια την κα. Ράμμου Μαρία γνώρισαν τα δικαιώματα του παιδιού μέσα από διαδραστικά παιχνίδια ρόλων στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας.

Δεκέμβριος 2017- ‘Μαγικός Αυλός’ Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

Με αφορμή την εκπόνηση του πολιτιστικού προγράμματος “Η διδασκαλία της Αγγλικής Γλώσσας στο φάσμα των τεχνών”, στο οποίο συμμετέχει η ΣΤ’ τάξη του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε στις 5 Δεκεμβρίου η επίσκεψή μας στο Μέγαρο Μουσικής τηs Θεσσαλονίκης, παρακολουθώντας τη θεατρική παράσταση της Κάρμεν Ρουγγέρη, “Ο Μαγικός Αυλός”.